Holická 559/31Q, 779 00 Olomouc

Termíny pro okresy

14.2. odevzdání registrace
14.3. zaplacení registrace
20.4. nahlášení odhadu dotace na rádcovské akce (nepovinné)
10.5. odevzdání hospodářského výkazu
15.10. podání žádosti o dotace na rádcovské akce (nepovinné)
30.11. zaslání elektronického vyúčtování poskytnuté finanční dotace
12.12. zaslání papírového vyúčtování poskytnuté finanční dotace
15.12. založení okresní registrace

Dotace

S dotacemi neděláme v kraji žádnou vědu. V roce 2024 kraj nevypisuje žádnou vlastní dotační kapitolu, pouze přerozděluje dotace MŠMT obdržené od ústředí ve třech dotačních kapitolách: 1) Dotace na rádcovské akce, 2) Dotace na podporu akcí a 3) Dotace organizačních jednotek. Níže je stručně shrnuto, jak kraj s těmito dotacemi naloží nebo jak je lze získat. Kompletní informace, mj. včetně pravidel vyúčtování dotací, jsou uvedené v krajské dotační vyhlášce (viz sekce Dokumenty).

Dotace na rádcovské akce

Dotace na rádcovskou akci je 100 Kč na účastníka (který je členem Junáka ve věku 12 - 17 let) a den (za den akce se považuje i den příjezdu a odjezdu), maximálně však do výše 70% nákladů akce, při splnění následujících podmínek:

• vedoucí akce má složenou vůdcovskou zkoušku,
  • délka trvání akce je nejméně 3 dny, přičemž dotovat je možné nejvýše 12 dní,
  • akce se koná na území České republiky.

O dotaci na rádcovskou akci je nutno požádat prostřednictvím tohoto formuláře a to nejpozději do 15.10. toho roku, ve kterém má rádcovská akce svůj první běh. Pro akci spadající do více kalendářních let se žádost podává jen jednou (v prvním roce). Dále je pořádající jednotka povinna na email dotace.krjolomouc@skaut.cz nejpozději do 20.4. nahlásit odhad výše čerpání dotace v aktuálním kalendářním roce na jí pořádané rádcovské akce. Ovšem v případě, že rádcovská akce do 20.4. již podala žádost o dotaci, třeba i v dřívějším roce, nemusí už pořádající jednotka zasílat odhad čerpání dotace na tuto akci; kraj si to z podané žádosti zjistí sám.

Rádcovské akce, které už požádaly o dotaci, jsou uvedeny v následující tabulce. Tedy: jestliže je rádcovská akce zapsaná v této tabulce, tak z hlediska žádání o dotaci už nemusí vůbec nic dělat. Pouze dotaci po akci vyúčtovat (to je potřeba udělat vždy zvlášť za každý kalendářní rok, v němž akce čerpala dotaci). Formulář pro vyúčtování je ke stažení také v sekci Dokumenty. Jestliže rádcovská akce nechce žádat kraj o dotaci, žádost podávat nemusí :)

Jestliže bude součástí rádcovské akce jednotlivá část delší než 6 dnů (např. letní táborová část), nelze tuto část dotovat z dotací MŠMT, ale akce má nárok na dorovnání dotace za tuto část v odpovídající výši (tj. dle všech výše uvedených podmínek) z vlastních prostředků kraje. Z hlediska žádosti o dotaci se v takovém případě nic nemění, tj. do žádosti o dotaci se uvede i část akce delší než 6 dní. Z hlediska vyúčtování se ve formuláři pro vyúčtování vyúčtují pouze dotace MŠMT a spolu se zasláním elektronického vyúčtováním dotace MŠMT je nutno v textu mailu upozornit na nárok na dodatečnou dotaci z vlastních prostředků kraje a tato dotace bude následně také vyplacena.

Dotace na podporu akcí

Tyto dotace jsou určeny na podporu základních a krajského kola skautských závodů (Svojsíkův závod, Závod vlčat a světlušek). Každé základní kolo má nárok na dotaci ve výši 700 Kč na každou hlídku (i nesoutěžní), která se skutečně závodu zúčastnila, nanejvýš však 13.000 Kč na jedno základní kolo. Krajské kolo má nárok na dotaci ve výši 700 Kč na zúčastněnou soutěžní hlídku, nanejvýš také celkem 13.000 Kč. Dotace pro krajské kolo může však nakonec být i vyšší podle toho, jak vysokou dotaci obdrží základní kola. O konečné výši dotace pro krajské kolo bude jeho pořadatele kraj informovat bezokladně po skončení posledního základního kola v kraji.

Dotace může činit nejvýše 70 % nákladů akce, přičemž akce se musí konat na území České republiky a podíl účastníků starších 6 let a zároveň mladších 26 let musí být vyšší než 70 %. U akcí delších než 1 den musí být u pořadatele uložen seznam účastníků.

O přidělení dotace není třeba žádat, kraj se pořadatelům závodů ozve sám. V případě, že jednotka pořádající závody nechce dotaci využít, je potřeba to co nejdřív nahlásit kraji (např. na e-mail dotace.krjolomouc@skaut.cz).

Provozní dotace organizačních jednotek

O tyto dotace není třeba žádat, kraj se ozve sám. Celou dotaci přerozdělí kraj mezi podřízené okresy podle obdobných kritérií, jako je Junák rozděluje mezi jednotlivé kraje. Následující grafy zobrazují rozdělení v roce 2023. Detailní výpočet rozdělení viz XLSX tabulka. Údaje pro rok 2024 budou aktualizovány, jakmile budou známy (obvykle nejpozději v červnu).

Celostátní dotace

Krajské dotace